Menu

W nieodległym od siebie czasie trzech miesięcy, dana jest nam tu, na Brochowie, po raz kolejny radość spotkania i wspólnej modlitwy wraz z Pasterzem naszego, wrocławskiego Kościoła;

Ekscelencjo Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie, Metropolito, z serca witamy ciesząc się Twoją obecnością. W Twojej osobie pragniemy również uszanować wszystkich tu obecnych. Współbraci
w kapłańskim posługiwaniu. Wszystkich naszych Przyjaciół i Gości.

Tak już jest, że w każdym z przeżywanych przez nas wydarzeń, szukamy zwykle jakichś odniesień, inspiracji, jakiegoś światła, czy tzw. wiatru w żagle, dla naszej przyszłości, dla naszych dążeń, żeby nie powiedzieć, naszych nadziei. W takiej też otwartości stajemy do tego spotkania i naszej wspólnej modlitwy, która obok wizytacji pasterskiej wpisuje się w odpust ku czci św. Jerzego, męczennika.

Niezależnie od tego spojrzenia nadziei, oba nasze spotkania mocno złączone są spojrzeniem wstecz, w przeszłość. To z 06. stycznia w przestrzeń minionego stulecia dziejów naszej Parafii, obecne, sięgające do marca 2009 roku, czyli do poprzedniej wizytacji pasterskiej w tej wspólnocie. Miała ona miejsce w kontekście końcówki „pontyfikatu” mojego poprzednika, a zmarłego już w listopadzie 2011 roku, ks. prałata Kazimierza MALINOSIA. Generalnie więc rzecz biorąc, minione sześć lat wpisuje się w okres posługiwania mówiącego te słowa, wprowadzonego do urzędu proboszcza Brochowskiej wspólnoty wiernych 29. czerwca 2009 roku.

Naturalnym porządkiem, ten okres to nade wszystko swojego rodzaju wchodzenie w koleiny funkcjonowania Parafii, mocno naznaczonej 30.letnim posługiwaniem wspomnianego już ks. prałata Kazimierza oraz nieustannym szukaniem i podejmowaniem prób nowych, wspólnych a istotnych dla czasu, agend duszpasterskich.

W tym momencie, koniecznym jest, by próbę narysowania obrazu środowiska naszej Parafii, wesprzeć na odniesieniu do dokonujących się tu przemian.

Nie myślę tu jednak o trudnych przemianach polskich, choć i te zostawiają nie małe ślady
w życiu mieszkańców naszego środowiska. Przykładem na to jest choćby ogromna grupa Brochowian pozostających za granicą czy „zagonienie” i brak bezpieczeństwa jakiego doświadcza wiele osób, małżeństw i Rodzin.

Myślę natomiast o wielkich, dziejowych ruchach ludności. W ciągu ostatnich trzech, czterech lat do ok. trzy i pół tysięcznej społeczności Brochowian, Bieńkowiczan i Iwinian – a wśród nich głównie Kolejarzy i Romów – dołączyła porównywalna liczba ludzi i Rodzin z tzw. całego świata. Nigdy w ponad 800 letnich dziejach środowisko nasze nie przeżyło takiego doświadczenia.

To oczywiście jest niewątpliwe bogactwo, szczególnie gdy mowa o ludziach młodych, o młodych małżonkach, o młodych Rodzicach.

Owszem, ale wielu z nich – jak zwykle w takich razach – żyje jeszcze życiem miejsc i środowisk
z których tu przybyli
=> czekamy na nich. Ale i też bardzo wielu tu właśnie, na Brochowie porządkuje swoje odniesienie do Pana Boga i Kościoła zawierając – czasem po wielu latach wspólnego życia – sakramentalne małżeństwa czy zabiegając o Chrzest św. dla swoich dzieci => cieszymy się nimi.

Nie sposób nie wspomnieć tu także o wcale nie małej grupie tych, którym niestety z bardzo wielu, różnorodnych powodów, nie udało się i nie udaje nie znaleźć tu swój dom, choć niejednokrotnie bardzo tego pragnęli.

Tak czy inaczej, Brochów – w swoich prawie 800 letnich dziejach – przeżywa chyba najbardziej szeroko zakrojoną nadzieję na integrację. Wielkim przyczynkiem tego jest geograficzna enklawa Brochowa oraz związana z tym i pielęgnowana zdrowa odrębność – także nowych – Brochowian wobec Wrocławia i okolic. Nie sposób też w tym kontekście nie wyeksponować otwartości i życzliwości bardzo wielu tzw. „starych Brochowian”. Sam miałem okazję wielokrotnie się o tym przekonać.

W tym nurcie także nasze duszpasterstwo stara się wnieść swoją cząstkę. W minionych latach, obok prób przekładania i adaptowania „dla naszego podwórka” wydarzeń i dążeń ogólnokościelnych, polskich i diecezjalnych, wyraziły to osiemnastomiesięczne misje przygotowujące po drodze Ośmiu Błogosławieństw do setnej rocznicy poświęcenia naszej świątyni parafialnej a w ostatnich trzech, przygotowania do stulecia erygowania naszej Parafii złączone z peregrynacją relikwii Krzyża Świętego z comiesięcznym odnowieniem przyrzeczeń chrzcielnych oraz wyboru i przyrzeczeń małżeńskich. Tu jest sens odwoływania się w niniejszym spojrzeniu wstecz, do naszego poprzedniego spotkania
na Brochowie w dniu 06. stycznia br. Są bowiem mocno kompatybilne.

Natomiast nasze najbliższe zamiary i plany wnoszone w dzieło integracji środowiska wpisujemy w nurt przygotowań do przyszłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz Światowego Spotkania Młodych.

Na tle tych dążeń i związanych z nimi działań, cieszymy się tworzącym się zwyczajem przeżywania comiesięcznych Dni: Chorego, Dnia Miłosierdzia Bożego, Dnia Świętości Życia, Dnia skupienia Wspólnot pobożnych, Dnia modlitw w int. Ojczyzny, Dnia Kolejarzy, Dnia modlitwy w int. zmarłych. W comiesięcznych spotkaniach gromadzi się Forum Młodych Brochowian. Funkcjonuje katechumenat młodzieży. W każdy czwartek miesiąca są spotkania Kręgu Biblijnego. Wychodząc naprzeciw dzieciom – uczniom Szkoły Podstawowej – codziennie podejmuje swoją posługę Świetlica Środowiskowa a w środy Brochowskie Laboratorium Umiejętności. NB. Mocno dziękujemy animatorom tych dzieł. A dalej, wspomnieć trzeba o wspaniałych owocach stałej Adoracji Najświętszego Sakramentu, o poprzedzającym każdą Mszę św. różańcowym czuwaniu Rodziny Różańcowej; o posłudze SLO i szafarzami Eucharystii służących także na co dzień w szpitalu;  o dziele Rodziny Rodzin. Ostatnio związanego z przyjęciem wędrującego wizerunku Matki Bożej. Od listopada 2009 roku, co tydzień ukazuje się parafialne Vademecum liturgiczno – duszpasterskie ADSUM (w bieżącym tygodniu przygotowywana jest już 311. edycja).

Warto jeszcze przywołać bardzo trudny dziś etap dziejów Duszpasterstwa Kolejarzy Wrocławskich.

To ważniejsze sposoby posługiwania naszego duszpasterstwa. Staramy się w nich wytrwale nawiązywać do deklaracji przytoczonej przez mówiącego te słowa w dniu wprowadzenia do posługi tutejszego proboszcza. Wtedy za papieżem Janem Pawłem II pozwoliłem sobie zacytować słowa z encykliki SLAVORUM APOSTOLI (27): Być chrześcijaninem w naszych czasach oznacza być twórcą komunii w Kościele i w społeczeństwie.

Miniony okres to również inwestycje parafialne. Składamy dziś na ołtarzu, dar:

- kaplicy całodziennej adoracji Najświętszego Sakramentu;

- dalej, poświęcony podczas uroczystości stulecia świątyni trzeci dzwon;

- inwentaryzacja i pierwszy etap prac związanych z odnową cmentarzy parafialnych oraz trudne formalności z dalszymi etapami;

- poświęconą 06. stycznia tablicę jubileuszową;

- pierwszy etap prac przy ulegającym erozji cokole świątyni parafialnej;

- poświęconą dziś w Iwinach kapliczkę ku czci św. Michała Archanioła;

- semafor kształtowy – identyfikacyjny znak Kolejarzy;

- zakończony jesienią 2009 roku pierwszy etap remontu plebanii;

- rozpoczęty tuż po tegorocznych świętach wielkanocnych remont kaplicy szpitalnej;

- i wreszcie kończony dziś kapitalny remont Domu Katechetycznego.

Ekscelencjo, Najdostojniejszy Księże Arcybiskupie Metropolito;

Mili sercu Bracia w posługiwaniu kapłańskim; Wielce Szanowni Goście.

Drodzy Parafianie Brochowscy;

Mając nadzieję na życzliwe przyjęcie niniejszego świadectwa pokrótce rysowanego przeze mnie obrazu naszej Parafii, proszę pozwolić mi, wobec wszystkich Was, nie bez skruchy i żalu wobec nieudanych działań, uchylić z wdzięcznością, szacunkiem i nadzieją czoła wobec wszystkich i każdego kto wniósł i wnosi w dzieje tej wspólnoty swoją obecność, bliskość i udział we wspólnym tworzeniu jej dziejów. Jak to często powtarzamy: Bogu na chwałę, Kościołowi świętemu na pożytek, nam na świętość. Dziękuję za wielorako okazywane zaufanie, także w formie – ostatnio nawet obficiej – zawierzanego grosza. Bardzo serdecznie dziękuję za nieustająca modlitwę towarzyszącą wszystkim podejmowanym przez nas dziełom oraz ofiarowaną w mojej i księży współpracowników intencji.

Osobne słowo podzięki kieruję pod adresem kapłanów, stają przy mnie wnosząc wieloraką pomoc.

- księża wikariusze Stanisław PADEWSKI oraz Krzysztof SALIK;

- księża rezydenci: ks. prałat Andrzej DZIEŁAK – postulator procesu beatyfikacyjnego ks. A. Zienkiewicza oraz kreowany w minionym tygodniu do stopnia dra habilitowanego ks. Piotr MRZYGÓŁD;

- nie sposób nie przywołać z podzięką posługę pełniącego obowiązki kapelana szpitala, O. Eugeniusza SPYRKĘ ze zgromadzenia Klaretynów oraz pomoc Jego współbrata: dk Krzysztofa JÓŹWIAKA;

-  z szacunkiem i wdzięcznością wspominamnaszego Seniora ks. kanonika Romana SUCHECKIEGO;

W tym samym duchu przywołuję Panie katechetki Panie: Katarzynę MILEWICZ i Anetę CHILMON naszych kościelnych: PP. Barbarę i Józefa GABRYLUKÓW; organistów: P. Pawła ZYDKA i Janka PŁONKĘ także w prowadzonym przez niego chórem, liderów młodzieżowego Zespołu muzycznego IXODES; kancelistkę: P. Joannę BLICHERT; Panie: Barbarę SPORNĄ, Elżbietę POSYNIAK oraz Stanisławę ŁOJKO – gospodynie, dające nam możliwość spokojnego funkcjonowania.

W tym także kontekście, chcę również uchylić czoła wobec życzliwej obecności księży kondekanalnych. Dziś tu na Brochowie kończy się wizytacja pasterska naszego dekanatu. Wpiszmy więc proszę wszystkie wspólnoty parafialne wraz z ich duszpasterzami do naszej modlitwy.

Wdzięczny za życzliwe posłuchanie, jeszcze raz, zauważając wszystkich i każdego, najserdeczniej zapraszam do radości zawierzenia Panu Bogu we wspólnej z naszym Pasterzem modlitwie, wszystkich sukcesów, trudów i nadziei. Z ufnością też otwarci na pasterskie słowo prosimy o dar pasterskiego błogosławieństwa.

Przeczytaj o głównych założeniach projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji"

Aktualności

Galeria

Pozostałe

Wielki Tydzień

google facebook بازی انفجار ترفند بازی انفجار بازی انفجار رایگان بازی انفجار شرطی آموزش پوکر آموزش پوکر آنلاین بهترین سایت پوکر برترین سایت پوکر پیش بینی ورزشی