Menu

 Umiłowani w Panu Archidiecezjanie,

Człowiek potrzebuje odnowy, aby nie zobojętniał i nie zamknął się w sobie – przekonuje w swoim orędziu na tegoroczny Wielki Post Papież Franciszek. Ojciec Święty przypomina, że czas Przygotowania Paschalnego, u progu którego stoimy, jest momentem szczególnego działania Boga, który obdarza swój Lud potrzebnymi łaskami. Żeby dobrze przeżyć ten czas, niezbędna jest nasza otwartość na Bożą łaskę, którą otrzymujemy w sakramentach świętych, czytając i rozważając słowo Boże, przeżywając rekolekcje czy uczestnicząc w przepięknych nabożeństwach pokutnych, takich jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale. Niezbędna jest także nasza otwartość na odnowę, czyli gotowość do przemiany swojego serca.

Pomocą w dobrym przeżywaniu Wielkiego Postu są praktyki, które Kościół od wieków wskazuje jako drogę ku nawróceniu: post, modlitwa i jałmużna. One mają nas przygotować do głębokiego przeżycia tajemnic paschalnych naszego zbawienia. W pierwotnym Kościele post przygotowywał człowieka na ważne przeżycie duchowe, oczyszczał go i budził pragnienie Boga. Postu nie mierzy się ilością odmówionego sobie jedzenia. Post mierzy się stopniem naszej gotowości do ponoszenia ofiary, stopniem naszej wrażliwości na potrzeby bliźnich. Post razem z modlitwą mają zmieniać nasze myślenie i uświadamiać także, że nie jesteśmy samowystarczalni. Potrzebujemy innych i potrzebujemy Boga. Podejmując te praktyki łatwiej będzie realizować wezwanie Papieża Franciszka do przezwyciężania pokusy obojętności wobec Boga i drugiego człowieka, która zagraża każdemu.

Podobnie jest z jałmużną. Wbrew pozorom nie mierzy się jej ilością przekazanych pieniędzy, ale zaangażowaniem serca. Aramejskie słowo, którego Jezus używa w Ewangelii na określenie bogactwa to mammona. Ono oznacza dosłownie „ukryty skarb” - coś, co zazdrośnie chowamy jedynie dla siebie. W Kościele pierwszych wieków nikt nie cierpiał niedostatku, bo nikt nie nazywał „swoim” tego co posiadał.  Jałmużna ma nas uczyć, że to, co mamy jest darem, który ma nam służyć, a jeśli widzimy obok siebie kogoś, komu ten dar może pomóc, jesteśmy gotowi się nim podzielić. W ten sposób ta prosta praktyka zmienia myślenie o tym, co uważamy za swoje. Chroni przed pędem do posiadania i zbierania jedynie z myślą o sobie. W tym sensie możemy spojrzeć szerzej i nie ograniczać jałmużny jedynie do dóbr materialnych. Równie dobrze można ofiarować komuś swój czas i poświęcić go na odwiedziny, rozmowę czy pomoc drugiemu człowiekowi. Dziś może ona przybrać także formę 1 % naszego podatku, ofiarowanego instytucjom, niosącym realną pomoc ludziom potrzebującym, do czego z całego serca zachęcam.

Zachęcam wszystkich: dzieci, dorosłych, młodzież i seniorów do dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Pamiętajmy, że każdy może przyczynić się do tego, by nasze parafie stawały się wyspami miłosierdzia i dobroci na morzu obojętności. Wyrażając to pragnienie, zapewniam o mojej modlitwie w intencji mieszkańców naszej diecezji, prosząc Boga, aby każdy człowiek i każda wspólnota owocnie przeżyli czas Przygotowania Paschalnego.

W swoich modlitwach pamiętam także o kapłanach, którzy w tym czasie będą służyć w konfesjonałach i głosić słowo Boże. Niech towarzyszy Wam – Drodzy Bracia w Chrystusowym kapłaństwie, światło Ducha Świętego. Bądźcie świadkami Bożego miłosierdzia i uwrażliwiajcie powierzonych Waszej trosce parafian na Boga i bliźnich.

Życząc wielu duchowych owoców w czasie przeżywania Wielkiego Postu, z serca wszystkim błogosławię

 

+ Józef Kupny

Arcybiskup Metropolita Wrocławski

Przeczytaj o głównych założeniach projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji"

Aktualności

Galeria

Pozostałe

Wielki Tydzień

google facebook بازی انفجار ترفند بازی انفجار بازی انفجار رایگان بازی انفجار شرطی آموزش پوکر آموزش پوکر آنلاین بهترین سایت پوکر برترین سایت پوکر پیش بینی ورزشی