Słowo Pasterskie Metropolity Wrocławskiego na Wielki Post 2015 r.
- Super User
Umiłowani w Panu Archidiecezjanie,
Człowiek potrzebuje odnowy, aby nie zobojętniał i nie zamknął się w sobie – przekonuje w swoim orędziu na tegoroczny Wielki Post Papież Franciszek. Ojciec Święty przypomina, że czas Przygotowania Paschalnego, u progu którego stoimy, jest momentem szczególnego działania Boga, który obdarza swój Lud potrzebnymi łaskami. Żeby dobrze przeżyć ten czas, niezbędna jest nasza otwartość na Bożą łaskę, którą otrzymujemy w sakramentach świętych, czytając i rozważając słowo Boże, przeżywając rekolekcje czy uczestnicząc w przepięknych nabożeństwach pokutnych, takich jak Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale. Niezbędna jest także nasza otwartość na odnowę, czyli gotowość do przemiany swojego serca.
Pomocą w dobrym przeżywaniu Wielkiego Postu są praktyki, które Kościół od wieków wskazuje jako drogę ku nawróceniu: post, modlitwa i jałmużna. One mają nas przygotować do głębokiego przeżycia tajemnic paschalnych naszego zbawienia. W pierwotnym Kościele post przygotowywał człowieka na ważne przeżycie duchowe, oczyszczał go i budził pragnienie Boga. Postu nie mierzy się ilością odmówionego sobie jedzenia. Post mierzy się stopniem naszej gotowości do ponoszenia ofiary, stopniem naszej wrażliwości na potrzeby bliźnich. Post razem z modlitwą mają zmieniać nasze myślenie i uświadamiać także, że nie jesteśmy samowystarczalni. Potrzebujemy innych i potrzebujemy Boga. Podejmując te praktyki łatwiej będzie realizować wezwanie Papieża Franciszka do przezwyciężania pokusy obojętności wobec Boga i drugiego człowieka, która zagraża każdemu.
Podobnie jest z jałmużną. Wbrew pozorom nie mierzy się jej ilością przekazanych pieniędzy, ale zaangażowaniem serca. Aramejskie słowo, którego Jezus używa w Ewangelii na określenie bogactwa to mammona. Ono oznacza dosłownie „ukryty skarb” - coś, co zazdrośnie chowamy jedynie dla siebie. W Kościele pierwszych wieków nikt nie cierpiał niedostatku, bo nikt nie nazywał „swoim” tego co posiadał. Jałmużna ma nas uczyć, że to, co mamy jest darem, który ma nam służyć, a jeśli widzimy obok siebie kogoś, komu ten dar może pomóc, jesteśmy gotowi się nim podzielić. W ten sposób ta prosta praktyka zmienia myślenie o tym, co uważamy za swoje. Chroni przed pędem do posiadania i zbierania jedynie z myślą o sobie. W tym sensie możemy spojrzeć szerzej i nie ograniczać jałmużny jedynie do dóbr materialnych. Równie dobrze można ofiarować komuś swój czas i poświęcić go na odwiedziny, rozmowę czy pomoc drugiemu człowiekowi. Dziś może ona przybrać także formę 1 % naszego podatku, ofiarowanego instytucjom, niosącym realną pomoc ludziom potrzebującym, do czego z całego serca zachęcam.
Zachęcam wszystkich: dzieci, dorosłych, młodzież i seniorów do dobrego przeżycia Wielkiego Postu. Pamiętajmy, że każdy może przyczynić się do tego, by nasze parafie stawały się wyspami miłosierdzia i dobroci na morzu obojętności. Wyrażając to pragnienie, zapewniam o mojej modlitwie w intencji mieszkańców naszej diecezji, prosząc Boga, aby każdy człowiek i każda wspólnota owocnie przeżyli czas Przygotowania Paschalnego.
W swoich modlitwach pamiętam także o kapłanach, którzy w tym czasie będą służyć w konfesjonałach i głosić słowo Boże. Niech towarzyszy Wam – Drodzy Bracia w Chrystusowym kapłaństwie, światło Ducha Świętego. Bądźcie świadkami Bożego miłosierdzia i uwrażliwiajcie powierzonych Waszej trosce parafian na Boga i bliźnich.
Życząc wielu duchowych owoców w czasie przeżywania Wielkiego Postu, z serca wszystkim błogosławię
+ Józef Kupny
Arcybiskup Metropolita Wrocławski