Menu

Niekiedy zdarza się, że wierni uczestniczą tego samego dnia w dwóch Mszach świętych. Pojawia się wtedy pytanie czy mogą drugi raz przyjąć Komunię świętą? Częstotliwość przystępowania do Komunii świętej przez wiernych zmieniała się na przestrzeni wieków. W Kościele starożytnym Mszę świętą celebrowano zasadniczo tylko w niedzielę, ale Komunię świętą przyjmowano częściej, ponieważ wierni zabierali Eucharystię do swoich domów i tam ją spożywali każdego dnia. Począwszy od IV wieku częstotliwość przyjmowania Komunii świętej systematycznie i stale zmniejszała się. W 1215 roku Sobór Laterański IV jako pewne minimum zobowiązał wszystkich wiernych, aby przyjmowali Komunię przynajmniej raz w roku. Ta praktyka wyznaczająca niezbędne minimum bycia w jedności z Kościołem dla wielu osób stała się niestety normą do dnia dzisiejszego.

 

Kościół odnosił się zawsze z pewną rezerwą do mnożenia liczby Mszy świętej w ciągu tego samego dnia. Zasada ta dotyczyła także jednorazowego przyjmowania Komunii świętej w ciągu dnia. Wyjątkiem było udzielanie Komunii w formie wiatyku. Reforma Soboru Watykańskiego II zasadniczo przyjęła tę zasadę. Jednak brano pod uwagę szczególne okoliczności. W 1964 roku po raz pierwszy zezwolono na przyjmowanie Komunii świętej po raz drugi wszystkim wiernym, którzy uczestniczyli w „Pasterce” w uroczystość Bożego Narodzenia oraz w Wigilii Paschalnej celebrowanej w noc uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Następnie takie samo pozwolenie otrzymali wierni uczestniczący w liturgii Wielkiego Czwartku, kiedy odprawiane są dwie Msze: rano - Msza Krzyżma świętego i wieczorem - Msza Wieczerzy Pańskiej. Od 1967 roku Kościół zezwolił na przyjmowanie Komunii wiernym uczestniczącym we Mszy św. niedzielnej celebrowanej w sobotę wieczorem.

Wraz z ukazaniem się instrukcji „Immensae caritatis” pojawiły się nowe możliwości dwukrotnego przyjmowania Komunii świętej. Drugi raz w ciągu tego samego dnia można komunikować w następujących przypadkach: w Mszach św., podczas których udziela się innych sakramentów (chrzest, bierzmowanie, namaszczenie chorych, święcenia, małżeństwo, I Komunia święta); podczas poświęcenia (dedykacji) nowego kościoła lub ołtarza; przy składaniu profesji zakonnej, przy udzielaniu misji kanonicznej; w Mszach św. za zmarłych z racji pogrzebu lub po uzyskaniu wiadomości o śmierci, a także w rocznicę śmierci. Komunię świętą dwa razy można przyjąć także w uroczystość Bożego Ciała oraz podczas wizytacji biskupiej w parafii, wizytacji kanonicznej w zakonach, odbywaniu kapituły. Możliwość przyjęcia Komunii świętej po raz drugi w ciągu tego samego dnia daje udział w ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła: międzynarodowe, narodowe, regionalne i diecezjalne kongresy eucharystyczne i mariologiczne, sympozja, pielgrzymki oraz misje.

Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku podaje ogólną zasadę przyjmowania Komunii świętej tego samego dnia. W kanonie 917 stwierdza: „Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy”. Natomiast w innym miejscu nowy Kodeks zachęca: „Chociażby tego dnia przyjęli już komunię świętą, to jednak bardzo się zaleca, aby - znalazłszy się w niebezpieczeństwie śmierci - otrzymali ponownie Komunię świętą” (kan. 921. &2).

Przyjmujący Komunię świętą musi zawsze spełniać następujące warunki:

  • stan łaski, czyli wolność od grzechu ciężkiego (potrzeba sakramentu pokuty);
  • dobra intencja, czyli chęć podobania się Bogu oraz zjednoczenie z Nim;
  • wolność od grzechu powszedniego całkiem dobrowolnego (wystarczy akt żalu oraz akt pokuty na początku Mszy świętej)

Ks. dr Dariusz KWIATKOWSKI

Przeczytaj o głównych założeniach projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji"

Aktualności

Galeria

Pozostałe

Wielki Tydzień

google facebook بازی انفجار ترفند بازی انفجار بازی انفجار رایگان بازی انفجار شرطی آموزش پوکر آموزش پوکر آنلاین بهترین سایت پوکر برترین سایت پوکر پیش بینی ورزشی