Menu

Szósta pielgrzymka Jana Pawła II do Francji w dniach 19. – 22. września 1996 roku została zainspirowana przede wszystkim dwiema rocznicami, a mianowicie było to 1600-lecie śmierci św. Marcina oraz 1500-lecie chrztu Chlodwiga, pierwszego króla Francji. W zlaicyzowanej i laicyzującej się nadal Francji papież chciał powrócić do chrześcijańskich korzeni Pierworodnej Córy Kościoła, z której kiedyś chrześcijaństwo promieniowało na całą Europę. Pielgrzymka rozpoczęła się od rolniczego regionu WANDEI, w którym w czasach Rewolucji Francuskiej wybuchło heroiczne powstanie w obronie wiary i Ko-ścioła, które zostało krwawo stłumione przez władze rewolucyjne w imię wolności, równości i braterstwa, ale te wzniosłe hasła tracą wszelką swoją wartość, gdy się je oderwie od Boga i religii. Męczennicy Wandei pozo-stają w tym względzie przestrogą dla wszystkich, któ-rym tak łatwo dziś rzucać pozbawione wewnętrznej treści hasła, jakich dziś nie brakuje w wypowiedziach z politycznych trybun i środków masowej dezinforma-cji, zwanych czwartą władzą.

Wybierając z nauki Ojca Świętego fragmenty jego nauczania, tym razem zapo-znamy się z przemówieniem na spotkaniu z młodzieżą i mieszkańcami miasta Sa-int-Laurent-sur-Sèvre w Wandei.
Dziękuję wam, że zechcieliście przybyć na to spotkanie ze mną na szlaku mojej pielgrzymki do grobu św. Ludwika Marii Grignion de Montfort. Witam was z radością jako rodowitych mieszkańców tej ziemi, Wandei, którzy z pietyzmem przechowują pamięć o jej przeszłości, zarazem tragicznej i pięknej. Jesteście spadkobiercami ludzi, którzy mieli odwagę pozostać wierni Kościołowi Jezusa Chrystusa w epoce, gdy jego wolność i niezależność były zagrożone. Nie stali oni na uboczu wielkich przemian, jakie się wówczas dokonywały, i szczerze pragnęli niezbędnej odnowy społe-czeństwa, nie mogli jednak pozwolić, aby zmuszono ich do zerwania więzi z Kościo-łem powszechnym, a zwłaszcza z Następcą Piotra.

Proboszcz z Maillé Joseph Ger-bert, wyraził to we wzniosłych słowach, inspirowanych nauczaniem Chrystusa:
„Jako obywatel państwa zawsze oddawałem cesarzowi to, co cesarskie; nigdy jed-nak nie odmówię Bogu tego, co boskie”.
W okresie tych straszliwych zmagań zarówno jedna, jak i druga strona popełniła zapewne wiele czynów, noszących piętno grzechu. Zarazem jednak wielu świątobli-wych męczenników oddało tu swoje życie w zjednoczeniu z Chrystusem i połączyło się z Synem Bożym składającym ofiarę krzyża. Naśladowali aż do końca swego prawdziwego Mistrza, który przyszedł objawić prawdę, która wyzwala, i głębię mi-łości Boga do wszystkich ludzi.

Liczne świadectwa, jakie dotarły do naszych czasów, każą nam podziwiać Wan-dejczyków, którzy umieli wytrwać przy swoich parafiach i kapłanach mimo okrut-nych prześladowań. Odczuwali prawdziwy głód Eucharystii; narażając życie, pra-gnęli uczestniczyć we Mszy św. i spożywać Chleb życia. Chcieli przyjmować sakra-ment pojednania, świadomi, że zawsze potrzebujemy Bożego miłosierdzia. Niektórzy z nich – zakonnicy i świeccy – dali wzruszające świadectwo chrześcijańskiego ducha, gdy nieśli pomoc rannym wszystkich walczących stron. Podobnie było, gdy pocią-gnięci przykładem przywódców takich jak d’Elbée – oszczędzili życie swoich prze-ciwników, aby w ten sposób zrealizować słowa Modlitwy Pańskiej o przebaczeniu.

Drodzy przyjaciele, przypominając tylko niektóre szczegóły z waszej historii, pra-gnę was zachęcić, byście zachowali to, co w niej najlepsze. Pozostańcie wierni Chry-stusowi; tak jak On miłujcie całą ludzkość, przede wszystkim zaś ludzi najmniej uprzywilejowanych. Dochowujcie wierności Kościołowi, Eucharystii i sakramentowi pojednania. Pozwólcie, by przenikała was miłość Boża! Wolni od jałowej tęsknoty za przeszłością, staniecie się wówczas godni swoich ojców i będziecie nadal ofiarnie służyć Kościołowi jako jego żywe kamienie i trwać przy nim wiernie aż do przelania krwi. Zwracam się teraz do zgromadzonej tu młodzieży – do uczniów szkół katolic-kich i państwowych. Moi przyjaciele, to co przed chwilą powiedziałem, dotyczy tak samo was jak dorosłych. Wiem, że czasem napotykacie prawdziwe trudności, gdy próbujecie wyrażać swoją wiarę i przynależność do Kościoła.

Dlatego mówię wam: odwagi! Nie poddawajcie się obojętności tak powszechnej wokół was! Nie ulegajcie wpływom tych, którzy odrzucają wymogi wiary chrześci-jańskiej, lub którzy czynią z niej pośmiewisko.
Waszym zadaniem jest obecnie znalezienie własnej drogi. Wasza formacja to prawdziwy trening. Przypomnijcie sobie słowa św. Pawła: mówią one o zawodni-kach, którzy przygotowują się do zawodów w trudnej dyscyplinie, aby zdobyć nie-trwałą nagrodę, podczas gdy chrześcijanin wie, do czego zmierza: chce dobrze prze-żyć swoje życie jako uczeń Chrystusa (por. 1 Kor 9, 24-27). Jeśli wstąpicie do szkoły Chrystusa, rozwiniecie swoje najlepsze możliwości i nauczycie się dawać, a nie tylko brać. Nie jesteście sami, stanowicie część wielkiej wspólnoty. Papież i zjednoczeni z nim biskupi, kapłani, zakonnicy, zakonnice i wychowawcy świeccy w łączności z waszymi rodzinami – wszyscy oni są w Kościele po to, aby was słuchać, towarzy-szyć wam i wskazywać drogę. Niczego innego nie pragną, jak tylko przekazywać wam Dobrą Nowinę Chrystusa. Bez wahania zwracajcie się do nich, aby wzrastać w wierze!

Jak uczniowie nad brzegiem Jordanu pytacie Chrystusa: „Nauczycielu – gdzie mieszkasz?”, On zaś odpowiada: „Chodźcie, a zobaczycie” (J 1, 38-39). Te słowa – jak wiecie – są tematem Światowego Dnia Młodzieży, który będzie obchodzony w przyszłym roku w Paryżu. Dla wielu z was będzie on okazją do podzielenia się chrześcijańskim doświadczeniem z młodymi innych krajów świata. Przygotujcie się, aby ugościć waszych rówieśników po bratersku.Drodzy przyjaciele, zaufajcie Chrystusowi, przebywajcie z Nim na modlitwie, bądźcie aktywnymi członkami wspólnoty Jego uczniów. Zajmijcie jak najszybciej
należne wam miejsce w Kościele. Pracujcie u boku braci i sióstr z wszystkich poko-leń, aby „spotkały się miłość i prawda, ucałowały się sprawiedliwość i pokój”, jak mówią słowa psalmu (por. Ps 85 [84], 11).
Modlę się, aby dawni męczennicy przewodzili wam na drogach życia, aby poma-gali wam zachować niezależność od wszelkich wpływów i wszelkiej władzy, aby przekazali wam swoją radość wiary i odwagę służby na wzór Chrystusa.Dla was, moi młodzi przyjaciele, i dla was wszystkich, drodzy chrześcijanie Wandei, modlę się żarliwie o wstawiennictwo świętego misjonarza Ludwika Marii oraz błogosławionych męczenników waszej ziemi. 

Niech Matka Boża ma was w opiece! Z całego serca udzielam wam apostolskiego błogosławieństwa.

Przeczytaj o głównych założeniach projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji"

Aktualności

Galeria

Pozostałe

Wielki Tydzień

google facebook بازی انفجار ترفند بازی انفجار بازی انفجار رایگان بازی انفجار شرطی آموزش پوکر آموزش پوکر آنلاین بهترین سایت پوکر برترین سایت پوکر پیش بینی ورزشی