Menu

Przed ŚDM 2016:

Dni w diecezjach

Ponad 360 tys. młodych z zagranicy przybędzie na całość Światowych Dni Młodzieży w Krakowie – szacują organizatorzy. Najwięcej ma być Włochów – ok. 120 tys., Francuzów – ok. 60 tys., Hiszpanów i Portugalczyków – 40 tys., oraz mieszkańców Europy Wschodniej – ok. 35 tys. Do tego należy doliczyć tych młodych, którzy zgłoszą się w ostatniej chwili, bez wcześniejszej rejestracji. W sumie szacuje się, że w krakowskich ŚDM weźmie udział od 2 do 2,5 mln osób z całego świata. Ponadto przy organizacji będzie pomagało ok. 3 tys. wolontariuszy.

Zainteresowanie uczestnictwem w ŚDM jest bardzo duże, większe niż się spodziewano i dotyczy krajów tak dalekich, jak np. Republika Środkowoafrykańska, z której chce przyjechać 70 osób. Także z Wysp Wielkanocnych na ŚDM wybiera się 12 młodych pielgrzymów. Swój liczny udział deklarują młodzi z Japonii, Wietnamu, Korei Południowej, z której pragnie przyjechać ponad 2 tys. osób. Z kolei nasi południowi sąsiedzi zapowiadają, że do Polski przyjedzie „cała młoda, katolicka Słowacja i Czechy”. O zainteresowaniu krakowskim ŚDM świadczy także tłumaczenie na różne języki ich hymnu. Powstała m.in. jego arabska, libańska, jordańska, łotewska, japońska i ukraińska wersja.

Większość duszpasterstw młodzieży przy episkopatach w centrum swej działalności postawiło ŚDM w Krakowie. Do duchowych przygotowań włączono też programy informujące o Polsce, naszym Kościele, świętych, i to nie tylko Janie Pawle II czy Faustynie. W przygotowania bardzo aktywnie włączyli się polscy księża i misjonarze pracujący za granicą. Ponadto polskie diecezje kontaktują się już z grupami, które mają u siebie gościć. Przykładem diecezja siedlecka, która niedawno zebrała 400 tys. zł na rzecz młodych z Boliwii i Czadu, których przyjmie. Ważne też jest, aby jak największą liczbę pielgrzymów przyjęły rodziny. Obok samych wydarzeń, spotkań z udziałem papieża, bycie w rodzinach jest dla uczestników ŚDM niezwykle ważnym doświadczeniem.

Po deklaracjach, jakie składają przedstawiciele episkopatów z całego świata, organizatorzy szacują, że z Włoch przyjedzie ok. 120 tys. osób, z Hiszpanii i Portugalii – ok. 40 tys., Niemiec – 25 tys., Francji – 60 tys., Wielkiej Brytanii i Irlandii – 6 tys., krajów Beneluksu – 4 tys., krajów Europy Wschodniej i Azji (Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii i Kazachstanu) – ok. 35 tys., Europy Północnej (Finlandia, Szwecja, Norwegia) – ok. 4 tys., Ameryki Południowej (Argentyna, Brazylia i inne) – 15 tys., Ameryki Północnej – 35 tys., Azji – 5 tys., Afryki – 5 tys. oraz Australii i Oceanii – 3,5 tys.

Bardzo wielu młodych pragnie przyjechać na ŚDM z Europy Wschodniej. Deklaracje napływają nie tylko z Ukrainy, Białorusi i Kazachstanu czy Rosji, lecz także np. z Armenii, skąd chce przybyć ok. 500 osób, oraz z Uzbekistanu. Problemem jednak jest tu nie tyle geograficzne oddalenie, co finanse.

Bilet dla Brata

Dlatego właśnie zainicjowano akcję „Bilet dla brata”, której celem jest dofinansowanie uczestnictwa pielgrzymów i wolontariuszy z 13 krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia. Pomoc jest skierowana do grup młodzieży (parafie, wspólnoty, szkoły itp.), które rozpoczną przygotowania – duchowe i logistyczne – do udziału w ŚDM i będą potrzebowały wsparcia finansowego. Ponadto organizatorzy proponują „adopcję grup”. Jest ona skierowana do mniejszych diecezji i polega na tym, aby bezpośrednio się kontaktować i zapraszać konkretne grupy z krajów Europy Wschodniej. W inicjatywę zaangażowały się m.in. diecezje radomska, kielecka i katowicka.

Rejestracja

W lipcu br. rusza oficjalny system rejestracji uczestników ŚDM. Doświadczenia poprzednich ŚDM są takie, że zazwyczaj rejestruje się 30/40 proc. pielgrzymów. Organizatorzy dążą do tego, by ten procent zwiększyć. Wiedza na temat liczby pielgrzymów pomaga bowiem bardzo w organizacji wydarzenia – tak finansowej, jak i logistycznej. Ważne jest także, by jak najwięcej zarejestrowało się młodych ludzi z Polski, których wkład w organizację ŚDM jest już bardzo widoczny. Przypomnijmy, że w 2016 r. Polacy będą obchodzić 1050. rocznicę chrztu i organizatorzy chcą, aby fakt ten także znacząco wybrzmiał podczas ŚDM. Na liczbę polskich uczestników będzie miał też wpływ program wizyty papieża w naszym kraju. Jeśli będzie on mocno okrojony – liczba Polaków na wydarzeniach ŚDM wzrośnie.
Szacuje się, że w Dniach w Diecezjach (20-25 lipca 2016 r.) będzie uczestniczyło ok. 300 tys. pielgrzymów z zagranicy. Później w dniach 25-26 lipca zaczną oni przyjeżdżać do Krakowa. Organizatorzy spodziewają się, że autokarami i mikrobusami przyjedzie ok. 15 tys., pociągami specjalnymi od 70 do 100 tys., samolotami czarterowymi na lotniska w Balicach, Pyrzowicach i we Wrocławiu ok. 60-100 tys., a samochodami prywatnymi – ok. 25 tys. osób.

Wizy dla pielgrzymów

Dla organizatorów dużym wyzwaniem jest kwestia pielgrzymów, którzy potrzebują wiz wjazdowych do Polski. Dotyczy to ok. 35 tys. osób z Europy Wschodniej i byłych republik sowieckich, ok. 5 tys. Afrykańczyków i ok. 5 tys. osób z Azji. I tak w ramach prac rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM uzyskane zostało zwolnienie zarejestrowanych uczestników z opłat wizowych. Chodzi także o to, by chętni mieli możliwość złożenia wniosku wizowego na 3 miesiące przed planowaną datą wyjazdu.

Jednak największym wyzwaniem jest załatwienie formalności wizowych dla ludzi z tych krajów, w których Polska nie ma placówek konsularnych. Na przykład dla większości Afrykańczyków jest to często bariera nie do pokonania, gdyż podróż do najbliższego kraju z polską placówką konsularną i uzyskanie wizy Schengen przekracza absolutnie ich możliwości finansowe. Koszt podróży może być nawet wyższy od kosztów pobytu na ŚDM. Przykładowo dla mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej najbliższy polski konsulat znajduje się w Tunisie. Ponadto ważne będzie powołanie koordynatorów ds. wiz przy konferencjach episkopatów, którzy współpracowaliby z palcówkami konsularnymi w swoich krajach, oraz stworzenie możliwości składania przez koordynatorów zbiorowych wniosków wizowych.

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych i podległe mu placówki dyplomatyczne i konsularne deklarują wszelką pomoc w kwestiach wizowych i angażują się w promocję uczestnictwa w ŚDM (rejestracja), a także Instytuty Polskie w promocję ŚDM jako element kampanii wizerunkowej oraz współpracę przy pozyskiwaniu ambasadorów ŚDM na świecie.

Organizatorzy wskazują też na wagę współpracy z ośrodkami i mediami polonijnymi, czołowymi zagranicznymi mediami publicznymi i katolickimi w celu dotarcia do odbiorców z informacjami uruchomieniu procesu rejestracji uczestników ŚDM.

W organizacji ŚDM będzie pomagało ok. 3 tys. wolontariuszy. Najwięcej z Europy (przede wszystkim: Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy) oraz Ameryki Łacińskiej (przede wszystkim Brazylia). Wolontariusz musi być pełnoletni oraz znać przynajmniej jeden z oficjalnych języków ŚDM. W ramach „pakietu wolontariusza” będzie miał zagwarantowane: zakwaterowanie na terenie Krakowa, wyżywienie oraz ubezpieczenie. Rejestracja wolontariuszy rozpocznie się w lipcu br.

Krzysztof TOMASIK / Warszawa – KAI => 2015-05-27 11:51

Przeczytaj o głównych założeniach projektu inicjatywy obywatelskiej „Stop aborcji"

Aktualności

Galeria

Pozostałe

Wielki Tydzień

google facebook بازی انفجار ترفند بازی انفجار بازی انفجار رایگان بازی انفجار شرطی آموزش پوکر آموزش پوکر آنلاین بهترین سایت پوکر برترین سایت پوکر پیش بینی ورزشی