Logo

Dzisiejsza uroczystość przypada dokładnie 50 dni po Wielkiej Nocy. Kończy ona Okres Wielkanocny - od jutra ponownie rozpoczyna się Okres Zwykły.

Pięćdziesiątego dnia po swoim zmartwychwstaniu Pan Jezus zesłał Ducha Świętego na Maryję i Apostołów zgromadzonych w Wieczerniku, wypełniając tym samym swoją obietnicę: "Gdy przyjdzie Duch Pocieszyciel, którego Ja wam poślę od Ojca, Duch Prawdy, który od Ojca pochodzi, On będzie świadczył o Mnie" (J 15, 26). W dniu Pięćdziesiątnicy Kościół, ożywiony Duchem Świętym, rozpoczyna przepowiadanie radosnej nowiny o zbawieniu wszystkim narodom.

Zielone Świątki, bo tak brzmi popularna nazwa dzisiejszej uroczystości, to jedno z najstarszych świąt Kościoła, obchodzone już w czasach apostolskich. Dzień ten posiadał wtedy praktycznie tę samą rangę, co uroczystość Paschy. W pierwszych wiekach w wigilię tego święta udzielano chrztu katechumenom. W średniowieczu istniał zwyczaj rzucania z sufitu kościoła, w trakcie odprawiania Mszy świętej, róż i innych kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. W bazylikach i katedrach w czasie uroczystości wypuszczano z klatek gołębie: symbol Ducha Świętego.

Kościół przypomina, że Pięćdziesiątnica jest wypełnieniem i zakończeniem Świąt Paschalnych. Duch Święty - Nowe Życie w Chrystusie - był celem całej działalności Chrystusa. Zgodnie z obietnicą, po wywyższeniu Chrystusa na drzewie krzyża, gdy dostęp do Ojca został otwarty, a dziecięctwo Boże stało się rzeczywistością, posłany zostaje Duch Ojca i Syna, by prowadził dalej dzieło Jezusa.

 

Dodatkowe informacje:

  1. Po Nieszporach należy usunąć paschał do kaplicy chrzcielnej i ustawić obok chrzcielnicy, aby podczas obrzędów chrztu od jego płomienia zapalać świece ochrzczonych.
  2. Figurę rezurekcyjną odnosi się do zakrystii, a z krzyża ołtarzowego i procesyjnego zdejmuje się czerwoną stułę.
  3. Do formuły rozesłania dodaje się dzisiaj podwójne Alleluja - jak w Oktawie Wielkanocy.
  4. Przed główną Mszą św. można urządzić procesję, w czasie której śpiewa się hymn Veni Creator Spiritus. Hymn ten można też śpiewać na innych Mszach jako pieśń na wejście bez wersetu i oracji. Dziś za pobożne i publiczne odmówienie lub odśpiewanie tego hymnu do Ducha Świętego można zyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  5. Z Kompletą kończy się Okres Wielkanocny. Od jutra ponownie rozpoczyna się Okres Zwykły w ciągu roku.
  6. Od jutra posiadacze czterotomowego wydania LG korzystają z tomu III (Pallottinum, 1987).
  7. Od jutra zamiast Regina caeli podejmuje się odmawianie modlitwy Anioł Pański.
  8. W przyszłą niedzielę uroczystość Najświętszej Trójcy, wraz z którą kończy się okres spowiedzi i Komunii świętej wielkanocnej.
Parafia Brochów. Wszelkie prawa zastrzeżone.