Logo

Właśnie ta oazowa pieść towarzyszyła pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. Katolicy na całym świecie świętują uroczystość wyniesienia na ołtarze dwóch największych papieży XX wieku.

Jan Paweł II i Jan XXIII zostali świętymi. Uroczystość tę uznaje się za niezwykłą pod wieloma względami. Przy ołtarzu był zarówno papież Franciszek, jak i jego poprzednik - Benedykt XVI. Gdy Joseph Ratzinger pojawił się na placu - zaczęły bić dzwony.

Przez cały niemal pontyfikat Jana Pawła II kardynał Ratzinger był jednym z jego najbliższych współpracowników, a po jego śmierci niemal natychmiast zgodził się udzielić dyspensy od wymaganych pięciu lat przed rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego. Polecił jednak przeprowadzić go niezwykle skrupulatnie i zgodnie z przepisami, by w przyszłości nikt nie mógł dopatrzeć się żadnych uchybień czy niedociągnięć. Msza kanonizacyjna nieprzypadkowo odbywa się w II niedzielę Wielkanocy, którą papież-Polak ogłosił w 2000 roku Niedzielą Bożego Miłosierdzia.

 

Z Franciszkiem przy ołtarzu byli jeszcze trzej kardynałowie: Angelo Sodano i Giovanni Battista Re, czyli bliscy współpracownicy papieża Polaka oraz Stanisław Dziwisz, jego wieloletni sekretarz. Relikwię Jana Pawła II, ampułkę z jego krwią, przyniosła na ołtarz Floribeth Mora Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie uznane zostało za cud niezbędny do kanonizacji. Relikwie Jana XXIII przynieśli czterej członkowie jego rodziny.

Na początku mszy obecni odmówili koronkę do Miłosierdzia Bożego świętej siostry Faustyny Kowalskiej, która była szczególnie bliska papieżowi-Polakowi.

Kanonizacja to uroczyste ogłoszenie decyzji o wpisaniu błogosławionych w poczet świętych Kościoła katolickiego. Franciszek uczynił to, wypowiadając łacińską formułę i zalecając, by nowi święci byli godnie czczeni w całym Kościele.

Szacuje się, że w uroczystościach wzięło udział około 800 tysięcy wiernych. Większość oglądała ją na telebimach. Wielkie ekrany ustawiono w kilku punktach Wiecznego Miasta, między innymi na dworcach i w portach lotniczych. Były także w Mediolanie oraz w rodzinnej miejscowości Jana XXIII Sotto il Monte pod Bergamo na północy Włoch.

Czytaj dalej na polskieradio.pl

Parafia Brochów. Wszelkie prawa zastrzeżone.